Kabinet kuriozít: GEOMETRICKÉ MOTÍVY

Novohradské múzeum a galéria
4 min readApr 9, 2022

--

Základné geometrické formy kruhu, štvorca a trojuholníka boli vždy inšpiráciou výtvarného vyjadrenia ľudu. V ornamentoch zložených z týchto geometrických foriem ide o fantáziu a striedanie jednotlivých ornamentov, ktorá však nesmela prekračovať hranicu regionálneho vkusu.
Motívy bývajú rozložené pravidelne, napríklad v pásoch a líniách. Ornament sa prispôsoboval tvaru predmetu. Taktiež je dôležité, aký materiál a aká výzdobná technika sa používala.

Základom ornamentiky ako takej je lineárna ornamentika. Jej prvoradým stmeľujúcim činiteľom je rytmus vyjadrený v pásoch a na ploche. Na Slovensku je charakteristická hlavne na tkaninách, kde sú základom ornamentu čiary. Zoskupovaním čiar vznikajú pásy. V raných vývojových fázach dekoratívneho prejavu bolo vzorovanie jednoduchšie. Geometrickými motívmi ľudia stvárňovali najčastejšie predmety a javy, ktoré im boli blízke, ktoré poznal z každodenného života. Výber motívov a ich usporiadanie na výrobku závisel od účelu, na ktorý mal byť použitý. Pri textile závisel vzor od toho, akú štruktúru mal materiál, na ktorý sa vyšívalo. V Európe v období renesancie bola najobľúbenejšia krížiková výšivka.

Pásová výzdoba našla uplatnenie na truhliciach, tzv. súsekoch, ktoré sa v Európe vyskytovali od 13. storočia. Pôvodne sa využívali na úschovu šatstva, od 18. storočia aj na uskladnenie obilia. Najčastejšie sa na nich opakovali motívy kruhu, poloblúka, kríža, hranatej vlnovky. Bohaté zastúpenie v európskej výtvarnej tradícii mali kruhové hviezdicové rozetové motívy. Okrem súsekov sa rozšírili aj na kolísky, postele, stoličky, stoly, ale aj na drevenom riade a na tzv. daroch lásky ( piesty na pranie, praslice). Darovanie takéhoto daru bolo prejavom pozornosti a náklonnosti mladého muža. Na odplatu darovalo dievča chlapcovi pierko a vzájomná výmena darov bola výzvou na tanec a často aj na sobáš. Preto sa okrem ornamentov vyrezávalo na dary aj meno alebo iniciály darcu a obdarovanej, niekedy aj rok výroby a častý bol aj motív srdca.

Bohato zdobený býval aj bačovský riad — črpáky, črpačky, formy na syr a oštiepky. Neskôr sa začal zdobiť rastlinnými a zvieracími motívmi.
V ľudovej keramike sa vďaka technológii hrnčiarskeho kruhu rozšírilo pravidelné geometrické zdobenie výrobkov. Čiary sa nanášali okolo hrdla, brucha džbánov, krčahov, hrncov. Každé výrobné stredisko si určovalo svoj spôsob dekorovania.

KRÍŽ

Je základom každej geometrickej konštrukcie, najstarší a najuniverzálnejší symbol, spája kontrast horizontálneho a vertikálneho, pozemského a nadprirodzeného, duchovného a materiálneho, živého a neživého, mužského a ženského.
K rozšíreniu symbolu kríža prispeli krížové výpravy a rekatolizačné hnutie. Neskôr sa kríž zobrazoval spolu s telom Ježiša. Zobrazením kríža sa malo predísť a zabrániť zlu. Ako ochranný znak sa umiestňoval na štíty domov, v katolíckych regiónoch sa používal na označenie hrobov.

KRUH

Nemá začiatok ani koniec, všetky body na jeho obvode sú rovnako vzdialené od stredu. Vyjadruje pokoj a úplnosť, je znakom nekonečnosti, večnosti, dokonalosti a Boha. Je výrazom večného kolobehu života a smrti.
Zobrazuje sa často v kombinácii s krížom s líniami v tvare písmena S.
Špirála symbolizuje, že sa celý život odvíja z jedného bodu a smeruje od mladosti k dospelosti. Je symbolom vychádzajúceho slnka a počiatku roka.

ŠTVOREC

Kocka je vyjadrením dokonalej stability, vyjadruje pevnosť, stálosť, harmóniu, pokoj. Vyznačuje svet, je symbolom štyroch svetových strán, štyroch elementov, štyroch riek Raja a štyroch evanjelistov.

KOSOŠTVOREC

Kosoštvorec je staroveký symbol stvoriteľskej sily, v prepojení so štvorcom naznačuje ochraňujúcu mužskú silu.

TROJUHOLNÍK

Patrí medzi primárne symboly, v protiklade k štvorcu, vyjadrujúcemu stabilitu, predstavuje trojuholník pohyb. Trojuholník s hrotom smerom nahor vyjadruje ženský charakter, smerom nadol mužský charakter. Trojuholník situovaný v kruhu predstavuje silu, ktorá drieme vo všetkých živých tvoroch. V ľudovej ornamentike sa trojuholník objavuje ako súčasť ornamentálnej skladby bez hlbšej symboliky, okrem motívu srdca, pripomínajúceho východisko v trojuholníkovej forme.

OSEMCÍPA HVIEZDA

Najrozšírenejší tvar hviezdy v ľudovom textilnom geometrickom dekore. Jej tvar vychádzal z dvojcípeho ukončenia ramien šikmého kríža.

Katarína Žiak navštívila a nahliadla do zbierok NMG v Lučenci, kde našla inšpiráciu pre novú kolekciu „Stratený Novohrad“. Kolekcia vychádza z archívnych autentických výšiviek pochádzajúcich práve zo zaniknutých obcí Lešť a Turie Pole, ktoré sa NMG podarilo zachrániť a zozbierať. Vďaka zachráneným kúskom minulosti Novohradu, sa jedinečné vzory výšiviek z Lešti a Turieho Poľa mohli zachovať pre ďalšie generácie. Aj preto sa „Stratený Novohrad“ nikdy nestane „zabudnutým“, hoci Turie Pole a Lešť dnes už neexistujú.

V máji plánujeme výstavu, ktorá bude venovaná kolekcii Stratený Novohrad z tvorby šperkárky Kataríny Žiak. Cieľom je predstaviť múzea ako zdroj inšpirácie pre súčasných dizajnérov a šperkárov, ktorí tradičným ľudovým ornamentom ponúkajú „druhý život“ prostredníctvom svojej tvorby. Ako sa s citom dá zaobchádzať s tradíciou a aj pri určitom stupni štylizácie nepotrieť jeho základné rysy, či nepoprieť jeho historický a lokálny kontext?

„Naša ornamentika, ľudové výšivky, paličkované čipky sú nekonečným zdrojom inšpirácie, pretože práve vďaka detailom minulosti ukrytých v novom modernom prevedení, si môžeme pripomenúť fragment histórie, ktorý je pre mnohých už zabudnutou súčasťou našej národnej identity.”

VÝSTAVA V NOVOHRADSKOM MÚZEU A GALÉRII

Stratený Novohrad. Výstava autorských šperkov z dielne Katarína Žiak Jewellery

Termín trvania: máj — júl 2022

Kurátorka výstavy: Mgr. Michaela Škodová

Text: M. Škodová, etnologička NMG

--

--

Novohradské múzeum a galéria
Novohradské múzeum a galéria

Written by Novohradské múzeum a galéria

Naším poslaním nie je len tvorba a ochrana zbierkových predmetov, ktoré sa viažu ku kultúrnemu dedičstvu Novohradu, ale aj prerozprávanie príbehov.