Kabinet kuriozít: RASTLINNÉ MOTÍVY
Ľudia verili, že strom spája nebeské a pozemské tým, že týči korunu k nebu a zapúšťa korene do zeme. Spojením zeme, neba a vody spodobňuje život, úrodnosť, plodnosť. Najčastejšie sa spomína strom života a strom poznania z Biblie, objavuje sa v mnohých prevedeniach.
U nás predstavuje strom poznania práve jabloň. Jablko sa považovalo za symbol zdravia, lásky a plodnosti. Dôležitú úlohu hralo v svadobných obradoch. Často zobrazované býva prerezané granátové jablko s množstvom zrniečok vo vnútri. Mladosť, zdravie a silu znázorňoval dub. Podoba stromu, žaluďa a dubového listu sa stali súčasťou kraslicovej, rezbárskej a výšivkovej výzdoby. Vinič ako motív je na našom území zastúpený hlavne v sakrálnej architektúre a v oblastiach, kde sa vinič pestuje.
Veľmi rozšíreným rastlinným motívom je motív rozmarínu. Je symbolom lásky a je typický pre svadbu a dodnes sa vplieta do svadobných pierok. Graficky sa znázorňuje ako priamka s tyčinkami.
Ruža bola v ľudovom prostredí kvetom lásky. V ornamentoch je znázornená pomocou kružnice a rozety
K základným rastlinným motívom patrí silne štylizovaný motív ruže (pohľad zhora) rozeta, ďalej sú to tulipán, klinček a ľalia (pohľad zboku). Zobrazovali sa opakovane vedľa seba v páse, alebo ako centrálny motív na keramických tanieroch, misách, kachliciach. Novinkou v období renesancie bolo vydávanie početných tlačených a kreslených vzorkovníkov. Táto novinka spôsobila, že motívy prestali byť príznačné len pre určitú oblasť, ale šírili sa rýchlo a plošne po celej krajine. Ľudové umenie na Slovensku bolo tiež ovplyvnené umením iných krajín, napr. Orientom.
Kvetinové motívy sa maľovali na nábytok, osobité sú nástenné maľby ohnísk na juhozápadnom Slovensku, ale aj západoslovenské výšivky. Na maľovanie ohnísk najímali ženy — profesionálky z dediny. Z keramiky je slávna habánska fajansa, ktorá sa pôvodne zdobila len rastlinnými motívmi.
Katarína Žiak navštívila a nahliadla do zbierok NMG v Lučenci, kde našla inšpiráciu pre novú kolekciu „Stratený Novohrad“. Kolekcia vychádza z archívnych autentických výšiviek pochádzajúcich práve zo zaniknutých obcí Lešť a Turie Pole, ktoré sa NMG podarilo zachrániť a zozbierať. Vďaka zachráneným kúskom minulosti Novohradu, sa jedinečné vzory výšiviek z Lešti a Turieho Poľa mohli zachovať pre ďalšie generácie. Aj preto sa „Stratený Novohrad“ nikdy nestane „zabudnutým“, hoci Turie Pole a Lešť dnes už neexistujú.
V máji plánujeme výstavu, ktorá bude venovaná kolekcii Stratený Novohrad z tvorby šperkárky Kataríny Žiak. Cieľom je predstaviť múzea ako zdroj inšpirácie pre súčasných dizajnérov a šperkárov, ktorí tradičným ľudovým ornamentom ponúkajú „druhý život“ prostredníctvom svojej tvorby. Ako sa s citom dá zaobchádzať s tradíciou a aj pri určitom stupni štylizácie nepotrieť jeho základné rysy, či nepoprieť jeho historický a lokálny kontext?
„Naša ornamentika, ľudové výšivky, paličkované čipky sú nekonečným zdrojom inšpirácie, pretože práve vďaka detailom minulosti ukrytých v novom modernom prevedení, si môžeme pripomenúť fragment histórie, ktorý je pre mnohých už zabudnutou súčasťou našej národnej identity.”
VÝSTAVA V NOVOHRADSKOM MÚZEU A GALÉRII od 5.5.2022
Stratený Novohrad. Výstava autorských šperkov z dielne Katarína Žiak Jewellery
Termín trvania: máj — júl 2022
Kurátorka výstavy: Mgr. Michaela Škodová
Text: M. Škodová, etnologička NMG